Toto ste o Burlesque nevedeli!


Victorian Burlesque

Vedeli ste, že história burlesque siaha až do 17. storočia? Názov je odvodený od talianskeho slova „burlesco“, čo znamená vtip alebo výsmech - a presne tak sa všetko aj začalo. Boli to komické vystúpenia, ktoré bavili nižšie spoločenské vrstvy práve parodovaním spoločnosti, politiky a iných vážnych tém. Burlesque predstavoval svet bez obmedzení, kde ste mohli čokoľvek obrátiť hore nohami a naruby, spojiť s niečím, čo k sebe nikdy nepasovalo a vytvoriť tak groteskný príbeh, ktorý mal ľudí hlavne pobaviť. Ako čas plynul, tak sa aj burlesque vyvíjal a chcel získať väčšiu pozornosť , preto si v roku 1860 dovolil odhaliť ženské krivky. Viete si predstaviť ten škandál? Keď do vtedy slušné dámy nosili sukne až po zem a nedajbože, aby ste zazreli kúsok členka? Nehoráznosť!!! Niečo také nevídané spôsobilo obrovský rozruch (a samozrejme aj záujem, aj keď verejne by sa vtedy k nemu len máloktorý pán, či dáma priznali).

Plagát British Blonde z roku 1870

Až v roku 1866 úspech tanečníc v pančuškách, The Black Crook, priniesol pozornosť aj „slušných“ divákov, ktorí boli pripravení vysoliť veľké peniaze za sexuálne stimulujúcu zábavu. Neskôr sa burlesque dostal do New Yorku, kde ho spopularizoval tanečný súbor The British Blonde. Jeho zakladateľkou bola Lydia Thomson. Ich prvá show Ixion ( v roku 1868) vyvolala takú senzáciu, že sa čoskoro sťahovali na Broadway. Britské blondínky boli považované za najhorúcejší trhák v americkom šoubiznise a dopyt po vstupenkách bol taký veľký, že táto show zarobila za svoje prvé obdobie viac ako 370 000 $.

Postupom času sa začali dámy na pódiu odhaľovať čoraz viac. Vyhli sa však obscénnosti a vulgarite. Hlavným zámerom bola zábava a do istej miery dráždenie, nie však urážanie. Je niekoľko legiend, o ktorých by sme mohli hovoriť, že stáli pri zrode striptízu. Jednou z nich je performerka Little Egypt, ktorá predstavila svoj „hootchie-coochie“ tanec v roku 1893, alebo bratia Minsky, ktorí priniesli umelecký striptíz až na pódiá divadiel.

Dorian Dennis

Tanečnice však stále prechádzali po tenkom ľade medzi dráždením a slušnosťou. Museli si dávať veľký pozor, aby neprekročili hranice verejnej morálky a nedostali sa tak až do väzenia. Aby zabránili nahote, no stále dali divákom to, čo chceli, a pritom udržali políciu na uzde, nechávali si na sebe iba drobné tanga nohavičky a na bradavky si nalepovali ozdoby. Vedeli ste, že tanga nohavičky vznikli práve vďaka burlesque?

Niektorým tanečniciam sa podarilo dodať do vystúpení kúsok umenia, napr. Sally Rand, ktorá zapojila do svojich čísel tanec s vejármi alebo performerka Gypsy Rose Lee a jej charakteristické humorné čísla. Tanečnice sa objavovali s čoraz viac prepracovanými kostýmami a číslami.

Napr. performerka Lili St Cyr uchvátila publikum kúpeľom na pódiu. No a práve 50. roky sa stali pre burlesque ikonickými. Predsa červené pery, vlasy natočené do elegantných vĺn, korzety a podväzky sú symbolom ženskosti a hlavne symbolom klasického burlesque.

Sally Rand

Ženská podoba sa začala oslavovať aj na veľkom plátne. Štýl komédie a humoru Marylin Monroe mal veľa zo starého burlesque. V tomto období hviezdila aj Bettie Page v rade filmov - Striporama (1953),

Varietease (1954), a Teaserama (1955). Už názvy týchto filmov napovedajú, že išlo o dráždenie diváka. Šesťdesiate roky však priniesli na scénu pornografiu, a tak už ľudia neboli viac zvedaví na striptíz a jeho umelecké podanie.

Záujem o tento žáner začal pomaly klesať. Až v polovici 90. rokov sa nostalgické burlesque hviezdy nezávisle od seba rozhodli priniesť burlesque späť na „svetlo sveta“. Najznámejšia Dita Von Teese so svojím číslom v obrovskom Martini pohári to zrejme dotiahla v našom povedomí najďalej.

Bettie Page

Dnešný burlesque ma veľa podôb. Moderné technológie sa využívajú pri výrobe rekvizít a tvorbe kostýmov, využívajú sa prvky rôznych tanečných štýlov a hudobných žánrov. Dnes už môžeme vidieť na pódiách naozaj rôznorodé čísla, ktoré si však zachovávajú spoločné rysy dráždenia a odhaľovania sa – tzv. „neo burlesque“.

Toľko k môjmu krátkemu prierezu históriou tohto nádherného a vzrušujúceho umenia. O burlesque by som vám vedela rozprávať ešte veľmi dlho, no nechám si niečo aj nabudúce.